Konferencje.pl / Artykuły / Dobry prelegent na konferencję – jak go wybrać?
Dobry prelegent na konferencję – jak go wybrać?
Wybór prelegenta to jeden z najważniejszych aspektów organizacji konferencji, który może przesądzić o sukcesie całego wydarzenia. Zanim jednak zdecydujemy, kto najlepiej spełni tę rolę, warto zastanowić się, kim właściwie jest prelegent i jakie cechy powinna mieć osoba występująca publicznie. Dopiero zrozumienie tych kwestii pozwoli dokonać świadomego wyboru prelegenta, który przyciągnie uwagę słuchaczy i sprawnie poprowadzi konferencję.
Prelegent to osoba, która specjalizuje się w wystąpieniach publicznych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w określonej dziedzinie. Wystąpienie prelegenta może mieć miejsce podczas warsztatów, konferencji, zebrania partnerów biznesowych, imprez o charakterze popularnonaukowym, targów, czy masowych imprez.
Dobry prelegent to osoba o dużej wiedzy, ale też umiejętności przekazywania informacji i charyzmie. Prelegent musi bowiem nie tylko w przystępny sposób opowiadać o swojej dziedzinie, ale także być pozytywnie nastawiony do wystąpień publicznych, skutecznie radzić sobie ze stresem i potrafić zaciekawić odbiorców. Jeżeli szukasz przykładów świetnych prelegentów, możesz przyjrzeć się na przykład marce TED, która specjalizuje się w organizacji konferencji naukowych. Niektóre z wystąpień przeszły do legendy!
Jakie cechy ma dobry prelegent?
Stres związany z wystąpieniami publicznymi sprawia, że wiele osób, które mają ogromną wiedzę i potencjał niekoniecznie sprawdzi się jako prelegent. Jakie więc cechy wyróżnią osobę, która spełni się w tej roli?
Dobry prelegent ma na pewno pozytywne nastawienie do wystąpień publicznych. Lubi mówić i potrafi robić to w sposób naturalny. Poziom merytoryczny jego wystąpień jest na bardzo wysokim poziomie, ale jednocześnie wszystkie przekazywane informacje są ciekawe i atrakcyjne dla publiczności.
Dobry prelegent chętnie odpowiada na pytania i wykazuje się otwartością, ale podczas prezentacji potrafi zapanować nad publicznością i przekazać wszystko w wyznaczonym czasie. To się nazywa siła przebicia!
Prelegent powinien mieć charyzmę i osobowość, potrafić przykuć uwagę słuchaczy i sprawić, że zaangażują się oni w wymianę myśli i interakcję podczas wystąpienia. Dobry prelegent to także osoba z poczuciem humoru, która potrafi dać czasem chwilę wytchnienia publiczności.
Profesjonalny prelegent – gdzie szukać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo są osoby, które mają już duże doświadczenie i uczestniczą w konferencjach bardzo często. Zazwyczaj mają już gotową ofertę prelekcji. Jednak prelegentów warto szukać indywidualnie, dostosowując ich osobowość i wiedzę do tego, jaki charakter ma wydarzenie.
Przykład? Na konferencji o podróżach powinny znaleźć się osoby, które mogą pochwalić się nie tylko ciekawymi podróżami, ale mają również cenne doświadczenia, wskazówki. Ich przygody i pasja powinny łączyć się z myślą przewodnią konferencji. Prelegenci ogłaszają się również w grupach branżowych, budują markę, konsekwentnie prowadząc swoje profile w mediach społecznościowych.
Prelegent jest odpowiedzialny za część merytoryczną, ale to organizator powinien zadbać, aby mówca miał odpowiednie warunki do przedstawienia swojej prelekcji.
Co należy zapewnić prelegentowi w trakcie wystąpienia?
Organizatorzy szczególną uwagę powinni przywiązywać do sprzętu. Konferansjer powinien być dobrze słyszalnym, a więc korzystać z wysokiej jakości nagłośnienia. Należy zadbać również o ekran lub rzutnik i oświetlenie na scenie. Prelekcja musi być zrozumiała i dobrze widoczna – to w połączeniu z osobowością prelegenta zagwarantuje sukces.
Podczas konferencji wiele czynników technicznych może zawieść, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przetestowanie wszystkiego. Mówcy najczęściej korzystają z własnych komputerów, ale warto mieć również przygotowany w zapasie dodatkowy laptop.
Co można zaoferować prelegentowi?
Podstawą będzie podpisanie umowy i ustalenie warunków współpracy, w tym także wynagrodzenia. Udział prelegenta będzie w ten sposób zagwarantowany. Należy pamiętać, że prelegent jest partnerem biznesowym i tak należy go traktować. Wzajemny szacunek i zaufanie to podstawa.
W dobrym tonie jest zapewnienie mówcy noclegu i zwrot kosztów za transport. Jeżeli nie mamy na to środków, należy od razu zaznaczyć to w rozmowie.
Ile zarabia prelegent? Stawki są ustalane indywidualnie. Niektórzy występują pro bono, co zdarza się w zwłaszcza w przypadku konferencji związanych z działalnością dobroczynną lub debiutujących wydarzeń, które jeszcze nie zdobyły renomy.
Mówcy sami muszą opracować materiał – treść wystąpienia, slajdy, zdjęcia, materiały filmowe. Organizator zazwyczaj nie żąda wglądu w treść prelekcji. Jeżeli jednak konferansjer słynie z kontrowersji, dobrze jest ustalić pewne zasady. Zwłaszcza że wystąpienia odbywają się na żywo z udziałem publiczności i często są również transmitowane w Internecie.
Przekazywanie wiedzy podczas prelekcji to wielka sztuka. Znaleźć osobę na konferencję, która będzie znakomitym i profesjonalnym mówcą to wyzwanie, ale warto się go podjąć. Energia, wiedza i doświadczenie prelegenta potrafią porwać publiczność i sprawić, że wykład stanie się legendą, przekazywaną w kolejnych latach. Jeżeli chcemy współpracować z najlepszymi, szukajmy barwnych, pewnych siebie i doświadczonych w swoim zawodzie oratorów. Ich zadaniem będzie uświetnić nawet najtrudniejsze konferencje i podzielić się ze słuchaczami wiedzą i pasją.
Zdj. pixabay