Hotel Marina Club
Gietrzwałd
Organizujesz konferencje w warmińsko-mazurskim? W naszym przewodniku znajdziesz praktyczne informacje o województwie oraz hotele, restauracje, atrakcje, sale konferencyjne w warmińsko-mazurskim.
Województwo warmińsko-mazurskie znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Na jego obszar składają się przede wszystkim jedne z najpiękniejszych i najbardziej rozwiniętych turystyczne polskich krain – Warmii i Mazur. To regiony obfitujące w jeziora i lasy, a zatem atrakcyjne turystycznie i idealnie nadające się zarówno na wyjazdy integracyjne, jak i firmowe szkolenia i konferencje.
W 2011 roku Mazury zostały oficjalnie okrzyknięte przyrodniczym ewenementem Europy. Znalazły się na 14. miejscu rankingu najpiękniejszych miejsc na świecie, który powstał w wyniku konkursu 7 Nowych Cudów Natury, zorganizowanego przez szwajcarską fundację New7Wonders. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich pokonała w konkursie wszystkich kandydatów europejskich oraz światowe perełki takie, jak Malediwy, Wezuwiusz, Wielki Kanion Kolorado, Galapagos, Wodospad Salto Angel w Wenezueli oraz Skałę Uluru w Australii!
Województwo warmińsko-mazurskie obfituje też w zabytki i ma bardzo ciekawą, barwną historię. Warmia i Mazury to regiony, które do Polski należą dopiero od czasów powojennych. W okresie I Wojny Światowej 97% ludności zamieszkującej Warmię, Mazury i Powiśle w plebiscycie, mającym określić, do kogo mają należeć te regiony, opowiedziała się za przyłączeniem ich do Niemiec. Stąd nietknięta wojną architektura, a wśród niej zabytki pochodzące jeszcze ze średniowiecza - odrestaurowane zamki i pałace. Tu znajdują się historyczne pola Grunwaldu, gdzie stoczono zwycięską bitwę z Krzyżakami i okolice, gdzie tajną, ukrytą wśród lasów kwaterę miał wódz Trzeciej Rzeszy.
Stolicą województwa jest Olsztyn – miasto, w którego granicach administracyjnych mieści się aż 15 jezior. Komunikacyjnie, województwo zyskało w ostatnich latach – otwarty został port lotniczy w Szymanach, Olsztyn-Mazury. Co więcej, docierają tu drogi ekspresowe – z jednej strony droga biegnąca z Warszawy przez Olsztyn do Trójmiasta, z drugiej droga z Warszawy do granicy polsko-litewskiej przez Ełk.
Największe imprezy w tym województwie odbywają się bezsprzecznie w Expo Mazury S.A. To obiekt złożony z kilku nowoczesnych budynków, w których znajdują się trzy hale wystawienniczo-targowe oraz sześć sal konferencyjnych. Największa hala to miejsce aż dla 13,5 tys. osób, a największa sala konferencyjna pomieści ich niemal 1000.
Znaczący dla lokalnej branży konferencyjnej jest hotel Gołębiewski w Mikołajkach. Dysponuje 24 salami konferencyjnymi oraz dwiema salami kongresowymi mieszczącymi do 1400 osób. W hotelu znajdują się też 4 restauracje, w których można zgromadzić do 700 osób.
Event dla 900 gości można zorganizować w dwóch miejscach – Zamku Ryn, który oferuje 11 sal konferencyjnych, w tym dziedziniec dla 900 uczestników wydarzenia, oraz na Hali Widowiskowo-Sportowej Urania w Olsztynie.
Olsztyn, choć niewielki, cechuje się wszystkim tym, czym może pochwalić się duże miasto. Czyli uczelnie wyższe, muzea, obiekty typowo biznesowe, kina, park technologiczno-naukowy oraz wspomniany obiekt na wielotysięczne kongresy czy targi. Wśród wyżej wymienionych są te największe, po Hali Urania, obiekty konferencyjne.
Sześćset osób pomieści największa sala Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kina: Helios i Multikino dysponują wieloma różnymi salami (do 400 osób).
W Olsztynie nie brakuje hoteli konferencyjnych takich, jak Best Western Plus Dyplomat, Warmiński Hotel & Conference, czy mniejszych hoteli w kamienicach na starówce, takich jak hotel Wileński. Ponadto, funkcjonują tu typowe centra konferencyjne, takie jak Aber Business Center i Eranova, czy instytucje takie, jak Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji czy Polsko-Niemieckie Centrum Młodzieży Europejskiej.
Ale jest w Olsztynie coś absolutnie wyjątkowego. To, czego nie ma żadna inna wojewódzka stolica - jeziora, a nad nimi hotele, przystanie i plaże, całkiem jak w turystycznym kurorcie.
Wybierać możemy spośród dużych i luksusowych miejsc, takich jak czterogwiazdkowy Przystań Hotel & Spa z własną przystanią, dwiema restauracjami, dziewięcioma salami konferencyjnymi, ekskluzywnymi apartamentami i spa, czy Manor Hotel z trzema salami konferencyjnymi i sporą bazą noclegową. Są też mniejsze (ale nie mniej bogate w typowe, mazurskie atrakcje) hotele konferencyjne np. Yachtclub Tiffi, hotel Kur oraz hotel Omega.
Do gotyckich budowli, odrestaurowanych i dziś sprawnie funkcjonujących jako hotele konferencyjne należą: wspomniany wcześniej Zamek Ryn, czterogwiazdkowy hotel Krasicki mieszczący się w majestatycznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, XIV-wieczny Zamek Reszel, XIII-wieczny zamek w Giżycku, w którym działa czterogwiazdkowy hotel St. Bruno, XIV-wieczny zamek krzyżacki w centrum Nidzicy, czy zamek Karnity w Miłomłynie. Jest tu też neogotycki Pałac Sorkwity, położony w miejscu, w którym zaczyna się najpopularniejszy polski szlak kajakowy – spływ Krutynią oraz hotel Biały Książę w zabytkowym pałacu powstałym w połowie XIX wieku w Bartoszycach.
Jednak zabytkowe są tu nie tylko zamki i pałace. Jest też Zabytkowy Zespół Młyna Wodnego w Elblągu, w którym funkcjonuje czterogwiazdkowy hotel Młyn Aqua Spa. Są Koszary Funka w Olsztynie z końca XIX wieku, w których dziś mieści się nowoczesne i designerskie centrum szkoleniowo-konferencyjne oraz Wilczy Szaniec pod Gietrzwałdem, czyli zamaskowane leśne miasteczko, w którym znajdują się ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Nie grzeszy ono urodą, ale stanowi bardzo atrakcyjny punkt turystyczny, jest ważnym historycznym miejscem, co czyni je wyjątkowo ciekawym.
Wsie i niewielkie miejscowości warmińsko-mazurskie cechują się tym, że po pierwsze – można w nich podziwiać piękne, wielowiekowe chaty, zachowane w oryginalnym stanie, oraz tym, że na głębokiej, mogłoby się zdawać, prowincji odgrodzonej od cywilizacji ścianą lasu i mokradeł, można znaleźć (i to bez trudu) luksusowe obiekty z polami golfowymi, aquaparki z wodami termalnymi i kameralne luksusowe hotele z najwyższej jakości ofertą spa.
Do takich obiektów należą m.in. pięciogwiazdkowy Marina Golf Club położony nad tym samym jeziorem. To hotel z rozbudowaną ofertą spa i basenem, bazą konferencyjną składającą się z czterech sal - dwie największe pomieszczą 320 i 250 osób – oraz kortami tenisowymi. Wśród mazurskich pięciogwiazdkowców warto wymienić też hotel Spa Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, niedaleko Ostródy. Do dyspozycji gości oddaje ekskluzywne spa, pokoje i apartamenty z tarasami i balkonami oraz trzy sale konferencyjne łącznie dla 230 osób. Sporo jest też czterogwiazdkowców, m.in. Masuria Hotel & Spa nad jeziorem Isąg, czy Willa Port Conference Resort & Spa w okolicach Ostródy.
Wśród typowych dla regionów turystycznych atrakcji w województwie warmińsko-mazurskim znajdziemy dwa aquaparki, które również oferują sale konferencyjne – Warmia Park w Pluskach pod Olsztynem oraz Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.
Zdj. Jezioro Dadaj, Mkulikowski, Wikimedia Commons