Dobiega końca modernizacja centrum konferencyjno-kongresowego Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trzykondygnacyjny obiekt ma ponad 13 tys. mkw. i 38 sal konferencyjnych, a jego największym atutem jest sala widowiskowo-koncertowa dla blisko 2 tys. osób.
Centrum konferencyjno-kongresowe Międzynarodowych Targów Poznańskich funkcjonuje od lat dziewięćdziesiątych. Jego budynek wymagał jednak modernizacji i dostosowania do potrzeb nowoczesnych, międzynarodowych imprez konferencyjnych. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, w wyniku którego zmodernizowano poziomy 0 i 1, obejmował budowę części recepcyjnej, przestrzeni VIP oraz powierzchni konferencyjnych, które dzięki systemowi przesuwanych ścian, można modyfikować, budując od jednej sali zajmującej niemal całe piętro obiektu, aż do siedmiu mniejszych.
Zainicjowana na początku 2012 roku przebudowa najwyższej kondygnacji obiektu byłao wiele bardziej skomplikowana, wymagała bowiem podwyższenia budynku o blisko 4 metry. Dzięki temu sala widowiskowa na ostatniej kondygnacji ma 11 metrów wysokości i – podobnie jak na niższych kondygnacjach obiektu – może być dzielona na dwie części, a tym samym wykorzystywana na potrzebę organizacji dwóch odrębnych wydarzeń w tym samym czasie.
Sala posiada nowoczesne wyposażenie audiowizualne: projektory emitujące obraz w jakości Full HD, nagłośnienie konferencyjne i kinowe, system informacji multimedialnej, kamery podglądowe oraz kompleksowo wyposażone reżyserki. Już wkrótce zostanie także wyposażona w panoramiczny ekran projekcyjny o powierzchni 120 m2. Wykorzystywany zarówno na potrzeby kongresów, jak i wydarzeń kulturalnych obraz będzie na nim wyświetlany przy pomocy trzech rzutników połączonych systemem zarządzania obrazem Extron Videowall.
Zarówno Sala Ziemi jak i cały obiekt są w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Swobodny dostęp na wszystkie poziomy zapewniają ruchome schody i windy. A dwa, odrębne wejścia do budynku usprawniają organizację dużych wydarzeń w tym samym terminie.
Aranżacje Sali Ziemi są możliwe w trzech wariantach - w układzie amfiteatralnym i płaskim, centralnym oraz przy podzieleniu sali na dwie części. W układzie amfiteatralnym i płaskim sala mieści 1940 osób: 700 miejsc na trybunie i 1000–1240 krzeseł na podłodze (w zależności od rodzaju krzeseł). W układzie centralnym pomieszczenie jest w stanie pomieścić 1750 osób (1400 miejsc na dwóch trybunach oraz 350 krzeseł na podłodze). W przypadku podzielenia sali mniejsza część obejmuje 600 miejsc na trybunach, a większa – 700 miejsc na trybunach i 350 krzeseł na podłodze. Podstawowe parametry Sali Ziemi to powierzchnia: 1940 mkw., długość: 55 m, szerokość: 35 m, oraz powierzchnia foyer: 2250 mkw. Generalnym projektantem obiektu jest Studio ADS, a głównym projektantem architekt Piotr Barełkowski. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Hochtief Polska Oddział w Poznaniu.
źródło: www.mtp.pl