Stolica Górnego Śląska, centrum miasta, wokół nowocześnie, zielono, czysto, a w środku? Sala kongresowa na 8000 osób i 26 mniejszych sal konferencyjnych! Czy może być bardziej wymarzone miejsce na prestiżowy, międzynarodowy kongres? Sprawdziliśmy, jak prezentuje się niedawno oddane do użytku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Zapraszamy do kolejnego odcinka "Byliśmy, widzieliśmy".
Lokalizacja: Strefa Kultury w ścisłym centrum Katowic
Międzynarodowe Centrum Kongresowe znajduje się w centrum Katowic, pomiędzy al. Korfantego, a ul. Olimpijską, tuż obok Spodka. Jest bezpośrednio połączone korytarzem podziemnym z Halą Widowiskowo-Sportową Spodek. Ponadto, obiekt sąsiaduje z nowo wybudowaną siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, z którą jest połączony kładką. W tym nowym kompleksie architektonicznym znajduje się również nowe Muzeum Śląskie. Wszystkie te obiekty tworzą nową katowicką Strefę Kultury. Cały kompleks robi imponujące wrażenie, jest mądrze zaprojektowany i ciekawie rozlokowany. Co istotne, mimo lokalizacji w ścisłym centrum, planiści pomyśleli też o parkingu (na 1200 pojazdów), który w dodatku jest bezpłatny! Od Dworca Głównego do MCK jest zaledwie 1,5 km pieszo i ok. 2 km samochodem, a od portu lotniczego Katowice-Pyrzowice dzieli go 30 km. W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum znajduje się też wiele katowickich hoteli.
Wygląd: Designersko, ale z nawiązaniami do tradycji górniczych Budynek powstał na terenie poprzemysłowym i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych. Na dachu znajduje się Zielona Dolina – cały jest bowiem pokryty trawnikiem z alejką, która łączy go z przestrzenią publiczną. We wnętrzu znajdują się elementy kojarzące się z węglem – ściany i sufity w połyskliwym, czarnym kolorze. Obiekt jest designerski i supernowoczesny, został zaprojektowany przez utytułowaną pracownię architektoniczną Jems Architekci z Warszawy. Przy południowej fasadzie budynku znajduje się wyjście do letniej restauracji.
Sale konferencyjne: Imponująco i supernowocześnie
Zaplecze konferencyjne MCK jest imponujące! Przestrzenie konferencyjne są idealnie urządzone w nowoczesnym stylu, odpowiednio wyposażone i genialnie rozlokowane względem siebie i innych powierzchni. Wiele sal ma możliwość łączenia i dzielenia za pomocą mobilnych ścian. Jest tu miejsce zarówno na duże obrady na 8 tys. osób (Sala Wielofunkcyjna w aranżacji kongresowej), jak i na szkolenia dla małych grup w mniejszych salach konferencyjnych. Można tu także z powodzeniem zorganizować targi, wystawy i uroczysty bankiet.
Całe centrum podzielić można na 4 sekcje: 1. sekcja z Salą Wielofunkcyjną (na duże plenarne konferencje, kongresy i targi – do 8000 osób), z możliwością jej podziału na trzy niezależne moduły 2. sekcja z salą Audytorium (570 osób) – oddzielona od reszty część, z własnym foyer i toaletami. Ta część zapewnia pełne oddzielenie grupy konferencyjnej od innych wydarzeń, toczących się w tym samym czasie w obiekcie. 3. sekcja Sali Bankietowej (800 osób) – również w odrębnej części budynku, z osobnym foyer i toaletami, z możliwością jej podziału na trzy niezależne moduły. Przeznaczona przede wszystkim na organizację średnich i dużych konferencji. 4. sekcja sal konferencyjnych – mniejsze i średnie salki konferencyjne na poziomie +2 (18 sal konferencyjnych o powierzchni od 38 mkw. do 144 mkw., z możliwością dodatkowego podziału części z nich do 26 pomieszczeń konferencyjnych).
Pokoje:
Brak.
Restauracje i bary: Trzy poziomy, ogródek i zaplecze dla cateringu
Trzypoziomowa restauracja mieszcząca do 450 osób, z wejściami na każdym z trzech pięter. Z restauracji prowadzą schody w górę, do części konferencyjnej. Można z niej również wyjść do ogródka letniego, w którym w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym będzie również funkcjonować kawiarnia. W tym momencie lokal jest nieczynny i zostanie otwarty po wyborze operatora budynku i ajenta restauracji. MCK dysponuje również kuchnią dostępną dla firm cateringowych obsługujących eventy w obiekcie.
Atrakcje i usługi:
Brak.
► Co wyróżnia obiekt konferencyjny:
Świetna lokalizacja. Bliskość innych obiektów – Spodka, nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej oraz Muzeum Śląskiego. Dzięki połączeniu ze Spodkiem można tu zorganizować wydarzenie nawet dla 25 tys. osób w jednym czasie i miejscu, co stanowi niespotykaną do tej pory powierzchnię konferencyjną. Obiekt został zaprojektowany i zbudowany do konkretnych celów – konferencyjno-kongresowych, zatem spełnia najwyższe standardy w tym zakresie. Jest to jedno z pierwszych i największe, jak dotąd, tego typu miejsce w Polsce.
► Opinia serwisu konferencje.pl:
Jeśli kongres, to tylko tu! Takiego obiektu nam brakowało. Supernowoczesny, prestiżowy, doskonale zlokalizowany, przemyślany i bardzo pojemny.
Zdj. UM Katowice, red.