Poszukajmy odmiany od minimalistycznych hotelowych wnętrz. Letnia aura zachęca do znajdywania miejsc otoczonych zielenią, z dala od zgiełku miasta, z możliwością przygotowania zarówno niewielkich imprez firmowych, jak i eventów na kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób. Skierujmy się na północ od Warszawy. W XVIII-wiecznym zespole pałacowym w Jabłonnie oraz na terenie parku wokół znajdziemy takie przestrzenie. Byliśmy, widzieliśmy Dom Zjazdów i Konferencji PAN.
Zespół pałacowo-parkowy powstał w latach 70. XVIII wieku, na zamówienie brata króla Stanisława Augusta, późniejszego prymasa Michała Poniatowskiego, który odkupił te ziemie od kapituły płockiej. Za projekt odpowiedzialny był królewski architekt Dominik Merlini. W parterowym pałacyku zamieszkał właściciel, pawilon z lewej strony pałacu, tzw. "królewski", przeznaczony był dla Stanisława Augusta, a prawy - dla gości oraz dworu i kancelarii prymasa. Z tego okresu pochodzą też zachowane współcześnie: oranżeria, grota oraz pawilon chiński. Pałac spalony w 1944 roku, w latach 50. został przejęty przez Polską Akademię Nauk i odbudowany, służąc jako ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy.
Lokalizacja: Pałac i hotel w otoczeniu malowniczego parku
Do Domu Zjazdów i Konferencji PAN dojedziemy ulicą Modlińską, kierując się na północ od stolicy. Pod numerem 105, w Jabłonnie, około 20 km od centrum Warszawy, znajduje się duża brama z dwiema granitowymi kolumnami, przez którą wjeżdżamy na teren zielony pałacu. Ocieniona drzewami droga prowadzi obok polan, które można wykorzystać podczas eventu. Takich miejsc, naturalnie podzielonych na strefy, jest w otoczeniu pałacu kilka. Łącznie do dyspozycji organizatorów eventów jest prawie 46 hektarów. Przestrzenie konferencyjne i do wykorzystania na imprezy znajdują się w budynku głównym Pałacu, położonym na końcu drogi, w hotelu oraz w Oranżerii, które usytuowane są na prawo od Pałacu. Z lewej strony stoi budynek administracji. W parku zwiedzający podczas spaceru odkryć mogą także Altanę Chińską oraz fragmenty murów dawnych stajni Marconiego. W pobliżu bramy wjazdowej, na ulicy Modlińskiej, znajduje się przystanek autobusowy, z którego linie podmiejskie w ciągu około 15 minut dowiozą do stacji PKP Legionowo. Nieco ponad 20 minut zajmie dojazd autobusem do przystanku Nowodwory, z którego kursują linie autobusowe i tramwajowe łączące warszawską Białołękę ze stacjami metra oraz innymi dzielnicami miasta. Lotnisko Warszawa-Modlin znajduje się niecałe 20 km od Pałacu. W razie zapotrzebowania, pracownicy Domu Zjazdów i Konferencji PAN mogą pomóc w zorganizowaniu transferu z lotniska lub dworca kolejowego. Na terenie parku, 50 m od pałacu znajduje się bezpłatny parking naziemny na około 80 miejsc. Podczas dużych eventów zmotoryzowanym uczestnikom zostaje udostępniony też teren wokół drogi dojazdowej, a także polany. Obiekt posiada swoją ochronę.
Wygląd: Odrestaurowane wnętrza na eleganckie spotkania
Parterowy barokowo-klasycystyczny Pałac, z białą elewacją i czworoboczną wysoką wieżyczką zwieńczoną kulą ziemską. Na wieżyczce umieszczono zegar. Główne wejście, od strony bramy wjazdowej, po schodkach, prowadzi do holu, w którym można przygotować dla gości mały bufet lub ustawić recepcję konferencyjną. Z holu, kierując się na wprost, przechodzimy do sali Balowej, a w lewo, do sal: Mauretańskiej oraz Saloniku Polskiego i Chińskiego. Naprzeciwko Sali Mauretańskiej znajdują się schody prowadzące do wieżyczki oraz w dół, do pałacowej restauracji. Z prawej strony holu można przejść do Sali Kominkowej i dalej, do Sali Pompejańskiej. Po przebudowie w latach 50. przestrzeniom przywrócono uprzedni charakter, zadbano o klasycystyczny wygląd, wyposażono w meble, obrazy i dekoracje z końca XVIII i początku XIX wieku.
Sale konferencyjne: Reprezentacyjne wnętrza, które zachwycą podczas konferencji
Oferta konferencyjna Domu Zjazdów i Konferencji PAN obejmuje 7 sal. Najbardziej reprezentacyjna jest Sala Balowa, znajdująca się na wprost wejścia głównego. Okrągła, wysoka (8,5 m!), o powierzchni 100 mkw., z dużymi oknami, które zapewniają dostęp do światła dziennego. Bogato zdobione ściany, wymalowane na sklepieniu niebo, nawiązujące do XVIII-wiecznego dzieła Mańkowskiego, stylowe żyrandole, wysokie lustra i układany promieniście parkiet - to miejsce zadziała na wyobraźnię organizatora, szukającego wytwornego wnętrza na uroczysty bankiet, konferencję prasową czy minikoncert. Do stałego wyposażenia należy fortepian. W oknach wiszą zasłony, które pozwolą zaciemnić salę. W ustawieniu teatralnym pomieści się tu 170 gości, podczas kolacji za stołami – 60 osób. Z Sali Balowej można wyjść na taras położony na tyłach obiektu, z widokiem na park.
Z Sali Balowej można bezpośrednio przejść do Sali Mauretańskiej, o powierzchni 90 mkw. To utrzymane w ciepłych kolorach prostokątne i wysokie wnętrze (5 m), którego główną ozdobą są malowidła w odcieniach zieleni, beżu i błękicie. W oknach wiszą rolety, dzięki którym można zaciemnić salę. Zabytkowe meble i kryształowe żyrandole nadadzą spotkaniu biznesowemu odpowiednio eleganckiej oprawy. W ustawieniu teatralnym zasiądzie tu 100 osób. Do Saloniku Polskiego można wejść zarówno z Sali Mauretańskiej, jak i z holu. Kameralne i wygodne wnętrze o powierzchni 16 mkw. nada się na narady lub warsztaty dla 10 uczestników. Najbardziej egzotyczną, jeśli chodzi o wystrój, przestrzenią jest Salonik Chiński. Możemy się do niego dostać, przechodząc przez Salonik Polski. Niewielki metraż (16 mkw.) wynagradza atmosfera: ściany utrzymane są w kolorze ciemnego wina, na parkiecie położony został wzorzysty dywan, na ścianie wisi piękny azjatycki wachlarz, a główną ozdobą są orientalne meble. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej sali, i tu przy stole zasiądzie około 10 osób. W pałacu znajdziemy jeszcze 2 sale, położone z prawej strony Sali Balowej. Przylegająca do niej Sala Kominkowa (90 mkw.), z wejściem przez salę Balową oraz hol, sprawdzi się jako przestrzeń na szkolenia, firmowe jubileusze i konferencje na 100 gości w układzie kinowym.
Sala Balowa
Sala Kominkowa
Sala Pompejańska (45 mkw.), sąsiadująca z Kominkową, jest chętnie wybierana przez organizatorów szkoleń z uwagi na wyjście na boczny taras, na którym przy stolikach może zasiąść około 25 osób. Sala w ustawieniu teatralnym pomieści 40 gości. Nie zapomnijmy o dodatkowej sali konferencyjnej, która mieści się na 1. piętrze hotelu. Prowadzą do niej schody, a następnie przechodzimy przez małe foyer, w którym można przygotować przerwę kawową bądź ustawić recepcję konferencyjną. Wystrój Sali Głównej (40 mkw.) nawiązuje do pozostałych wnętrz pałacu. Jasne ściany, parkiet z dywanem, ciemnoczerwone zasłony w oknach, ozdobny żyrandol oraz lustro. Przylega do niej dodatkowe pomieszczenie (12 mkw.), które można wykorzystać jako zaplecze techniczne lub przygotować w nim bufet. W całym obiekcie goście mają dostęp do wifi. Co warto zauważyć, poszczególne sale można zaadaptować w zależności od potrzeb. Na przykład w Sali Balowej urządzić konferencję, a w Sali Kominkowej serwować posiłki.
Planując event lub konferencje w Pałacu Jabłonna, można liczyć na odpowiedni sprzęt: ekran, flipcharty, a za dodatkową opłatą: projektor multimedialny oraz nagłośnienie. Toalety rozmieszczone są na parterze oraz na piętrze obiektu.
Pokoje: Stylowe wnętrza dla gości konferencji
W znajdującym się obok pałacu hotelu do dyspozycji gości oddane są 24 pokoje, w tym 7 apartamentów, łącznie na 42 miejsca noclegowe oraz dostawki. We wnętrzach dominuje biel, zieleń i brąz, na drewnianych parkietach położone są dywany, zadbano o meble, które wzorowane są na XVIII-wiecznych oryginałach z okresu Księstwa Warszawskiego. Do wyposażenia należą: TV, telefon, sprzęt do prasowania oraz dostęp do wifi. Z okien rozciąga się widok na park.
Restauracje i bary:
W podziemiach pałacu działa restauracja, specjalizująca się w daniach kuchni polskiej. Prowadzą do niej schody umiejscowione od strony hotelu. To duża przestrzeń, podzielona na 2 sale. Przy wejściu, z lewej strony usytuowany jest bar dla gości. Sercem restauracji jest pokaźnych rozmiarów filar, wokół którego można np. podczas przyjęcia promieniście rozstawić stoliki 10-osobowe. To wyjątkowe wnętrze zdobią pochodzące z 1775 roku freski autorstwa Antonio Tavelliego, przedstawiające głównie pejzaże, ale także sceny nawiązujące do postaci mitologicznych, jak malowidło z Faunem. Restauracja jest z holem na piętrze budynku połączona schodami, które znajdują się w głębi lokalu, zatem goście konferencyjni nie muszą wychodzić na zewnątrz, aby przejść na lunch lub kolację. Salę restauracyjną, która podczas bankietu zasiadanego pomieści 100-120 osób, można wynająć na wyłączność. Pałac w Jabłonnie organizowanym tu eventom i konferencjom zapewnia przerwy kawowe oraz catering. Goście wydarzeń mogą liczyć na aromatyczne herbaty oraz kawy, a także ciasteczka konferencyjne własnego wypieku. Menu jest ustalane z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań gości eventu.
Dodatkowe atrakcje:
Dodatkowe, przez co nie mniej ważne! Jednym z największych atutów Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie jest ogromny teren zielony. 46 hektarów, które podzielone są na strefy, można wykorzystać na zawody sportowe, festiwale, festyny, zajęcia team-buildingowe, pikniki firmowe... możliwości jest wiele.
Jednym z najpopularniejszych miejsc jest polana przy kordegardzie, znajdująca się pomiędzy częścią parkingową i pałacem, a dużą polaną przy bramie wjazdowej. Naturalnie wydzielona strefa, z dwóch stron otoczona jest drzewostanem, a od strony drogi dojazdowej – fragmentem muru oraz altaną. Takie położenie ułatwia ochronę wydarzenia i zapewnia jego gościom niczym niezakłóconą zabawę. Na tym terenie pomieści się co najmniej 2 tysiące osób. W parku można także rozstawić duże namioty bankietowe, zaprosić gości na pikniki grillowe, ustawić scenę i zorganizować koncert. W wynajęciu odpowiedniego sprzętu pomoże personel obiektu. Na terenie parku znajduje się też trzeci duży pawilon, oranżeria, w której organizowane są wernisaże.
►Co wyróżnia obiekt konferencyjny:
Zabytkowe, piękne i wysokie wnętrza Domu Zjazdów i Konferencji sprawdzą się zarówno podczas sympozjów, jak i eleganckich przyjęć i spotkań biznesowych. Malowniczy park zachęca do wykorzystania na eventy na dużą skalę. Dużą zaletą obiektu jest elastyczność oferty: poszczególne przestrzenie, włącznie z restauracją można wynajmować na wyłączność, jak również nadawać im nowe funkcję, dzieląc np. skrzydło pałacu na część konferencyjną i bankietową.
►Opinia serwisu konferencje.pl:
Piękne i oryginalne sale konferencyjne, nie tylko dla wielbicieli historycznych obiektów. Pałac w Jabłonnie, choć położony w pobliżu ruchliwej ulicy, zapewnia ciszę, kameralną atmosferę i przyjemność z obcowania z naturą. Pałacowe wnętrza bardzo dobrze zaprezentują się na fotorelacjach z eventów, mogą być także z powodzeniem wykorzystane jako plan filmowy.
Zdj. Jolanta Ambroziak; materiały promocyjne obiektu