ATM Studio w Wawrze to jedno z najbardziej profesjonalnych studiów filmowo-telewizyjnych w Polsce – z ogromnymi halami i imponującym zapleczem produkcyjnym. My sprawdziliśmy jak organizuje się tu eventy i co sądzą o tym miejscu specjaliści z branży.
Charakterystyczne ceglane ściany ATM można dostrzec w wielu serialach i filmach, powstaje tu też mnóstwo reklam w najróżniejszych scenografiach. Na olbrzymiej powierzchni można stworzyć ogród, dżunglę czy pustynię, a dodatkowo dograć szczegóły korzystając z dużego greenboxa. Tutaj też rozbłyskają gwiazdy... na tanecznym parkiecie. Ale w trakcie, gdy w jednej z hal kręcona jest reklama, w innej może odbyć się bez żadnych zakłóceń... konferencja. Jak wygląda potencjał eventowy tego obiektu? Sprawdźcie.
Otoczenie i wygląd – nowoczesność na tle podmiejskiej zieleni
ATM Studio jest najwyższym budynkiem w okolicy, widocznym z daleka, chociaż tuż przy nim są ekrany dźwiękochłonne. Okolica jest spokojna, zielona, pustawa. Po drugiej stronie dwupasmowej ulicy widać zielony wał wiślany. Wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego ciągną się prywatne posesje, niewielkie firmy, warsztaty samochodowe. Piętrowy, kilkubryłowy budynek z płaskim dachem i szarobeżową, częściowo przeszkloną elewacją wyróżnia się z daleka na tle podmiejskiego krajobrazu. Na teren studio wjeżdża się przez bramę od strony Wału Miedzeszyńskiego, a do głównego wejścia należy skręcić w prawo. Front obiektu to południowa ściana, prostopadła do ulicy. Budynek stoi mniej więcej na środku działki, przestrzeń dookoła, wyłożona kostką brukową, wypełniają miejsca parkingowe (200 miejsc). Przed głównym wejściem, za ażurowym ogrodzeniem (którego przęsła można rozmontować) i parkingiem znajduje się płaski teren zielony o powierzchni ok. 7500 mkw. (z zapewnionym przyłączem prądowym i wodnym), z dwóch stron otoczony drzewami, a z trzeciej – przylegający do ulicy. W trakcie imprezy goście mogą przechodzić z budynku prosto na piknik pod gołym niebem.
Na lewo od bramy głównej mieści się parking i wjazd dla samochodów dostawczych. Za obiektem jest niewielki staw z drewnianym pomostem i altanka, stwarzający przyjemny, relaksujący klimat. Teren ten zajmuje powierzchnie 1800 mkw. Obiekt robi bardzo dobre pierwsze wrażenie – profesjonalnego, nowoczesnego i dobrze zarządzanego.
Powierzchnie eventowe/sale konferencyjne
Obiekt ma ponad 6000 mkw. powierzchni całkowitej (obejmującej parter, antresolę i piętro), na której rozmieszczone jest 6 hal, studio greenbox, garderoby i charakteryzatornie oraz magazyny i pomieszczenia produkcyjne. Największa z hal - Hala A znajduje się na parterze budynku. Mieści się tu również obszerny hol, nieco mniejsze hale B i C, studio greenbox, toalety oraz bistro z wyjściem do ogrodu. Na antresoli znajdują się garderoby i przeszklone pomieszczenie “Akwarium”. Z kolei na pierwszym piętrze rozlokowane są 3 kolejne hale - D, E i F, pomieszczenie produkcyjne, toalety oraz pozostałe garderoby. Na wyższe kondygnacje można dostać się schodami lub windami (dwiema osobowymi i 1 towarową).
Hale na parterze – A, B, C, studio greenbox
Drzwi do dwóch, bliźniaczych hal B i C znajdują się tuż na wprost wejścia głównego, za recepcją. Każda hala ma 800 mkw. powierzchni (wymiary 25 na 35 m) i 7 m wysokości. Hale mają polerowaną, betonową podłogę o dużej wytrzymałości (można z powodzeniem wprowadzać ciężkie pojazdy) i kratownicę oświetleniowo-scenograficzną pod sufitem. Wszystkie przyłączenia elektryczne można robić na kratownicy i na obwodzie hali, co jest olbrzym udogodnieniem – kable nie będą ciągane po podłodze i nie trzeba ich maskować. Ściany wykonano z cegły w specjalnej technologii wygłuszającej. Takie ceglane ściany są ciekawym tłem same w sobie, ale jeśli scenografia tego wymaga, to wokół każdej z hal rozmieszczona jest szyna, na której może być rozciągnięta czarna kotara.
Hala A
Po prawej stronie od wejścia, przy bistro, znajduje się największa hala w obiekcie – hala A. Mierzy ona 34 na 45 metrów i ma aż 1500 mkw powierzchni. Jest też imponująco wysoka – 12 m. Ma stalowy dach kratownicowy o udźwigu 150 kg na mkw., co umożliwia podwieszanie wielotonowych elementów (na jednym węźle kratownicy można podwiesić 1 tonę!). Na takiej powierzchni, po uwzględnieniu scenografii, sceny i ciągów komunikacyjnych można zorganizować bankiet zasiadany dla nawet 1000 osób. Tu również można skorzystać z czarnych kotar na szynach wokół hali, które optycznie nieco zmniejszają przestrzeń, ale dają jeszcze lepszą akustykę.
Hala B
Z kolei na lewo od wejścia korytarz zakręca – stąd można wejść do jednej z hal i przejść do mniejszej sali z green boxem o powierzchni 100 mkw. Studio ma kształt rombu i wyposażone jest w stały, bezcieniowy greenbox/whitebox na przestrzeni 31 mkw. Nie jest ono wygłuszone, tak więc służy raczej do organizowania sesji zdjęciowych czy reklamowych niż jako pomieszczenie na konferencję.
Z wszystkich trzech hal na parterze jest przejście na zaplecze techniczne – do dwóch, obszernych magazynów: jeden, z wejściem z hali A ma ok. 250 mkw., drugi, z wejściem z hali C – ok. 80 mkw. Z magazynów można się wydostać na rampę z windą towarową. Z tyłu budynku, przed rampą jest parking, na który mogą oddzielną bramą wjeżdżać samochody obsługi technicznej.
Hale na piętrze – D, E i F
Układ pomieszczeń na piętrze jest podobny do tego na parterze. Nad holem, wzdłuż frontowej ściany budynku, znajdują się garderoby a pomiędzy nimi otwarty bar. Po drugiej stronie korytarza mieszczą się charakteryzatornie i łazienki. Hale E i D znajdują się dokładnie nad halami B i C. Korytarzem w lewo dojdziemy do hali F, przy której znajduje się pokój produkcji. Hale na piętrze mają trójwarstwową, drewnianą podłogę, która zapewnia dobrą akustykę i wyciszenie. Są one również przygotowane do dużych obciążeń. Hala F ma powierzchnię 500 mkw., wymiary 20 na 25 m i 6 metrów wysokości, a hale E i D są identycznej wielkości jak hale B i C – mają po 800 mkw. Istnieje tu również możliwość dodatkowego wyciszenia za pomocą kotar, rozciągniętych na szynach wzdłuż ścian.
Wszystkie hale (poza halą A) wyposażono w dźwigary dachowe żelbetowe o udźwigu 50 kg na mkw., tak więc i na piętro, za pomocą windy towarowej można przewieźć ciężkie elementy scenograficzne i podwiesić je pod sufitem.
Miejsce na recepcję
Tuż za drzwiami znajduje się recepcja z bramkami wejściowymi, które mogą być demontowane podczas wydarzeń. Hol, w kształcie litery L ma ok. 50 m długości i ok. 5 m szerokości, jest widny – frontowa ściana budynku jest przeszklona. Przy oknach stoją wygodne, pomarańczowe kanapy z ok. 40 miejscami siedzącymi. Rozmieszone są tu też dwie szatnie, przy wejściach do hal B i C. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to nie studio filmowe, tylko hotel – z przestronnym i nowocześnie urządzonym, rozświetlonym lobby. Pomarańczowe elementy i wrażenie przestrzeni sprawiają, że wnętrza wyglądają świeżo i przyjemnie się w nich przebywa.
Garderoby (do wykorzystania dla organizatora eventu i/lub VIPów)
Pomieszczenia techniczne – garderoby i charakteryzatornie mieszczą się na antresoli i pierwszym piętrze. Łącznie jest to 16 garderób i 7 charakteryzatorni dwustanowiskowych. Na antresoli znajduje się 8 garderób o powierzchni 32,4 mkw. każda, składających się z dwóch pokoi z łazienką. Pomieszczenia są nowocześnie umeblowane w neutralnych, szarych kolorach, przylegają do ściany hal zdjęciowych i nie mają dostępu do światła dziennego. Pomiędzy garderobami znajduje się przeszklone pomieszczenie techniczne „Akwarium”, które może stanowić np. zaplecze dla hostess. Dodatkowo znajdują się tu również 3 mniejsze charakteryzatornie i jedna duża, z magazynem kostiumów. Pomieszczenie to bywa wykorzystywane jako sala prób i przebieralnia podczas występów, ze względu na duże lustra na ścianie.
Natomiast na 1. piętrze jest 6 garderób o podwyższonym standardzie i 2 typu VIP. Garderoby vipowskie to 60-metrowe apartamenty z salonem, pokojem wypoczynkowym i dużymi, komfortowymi łazienkami. Garderoby o wyższym standardzie mają 39,5 mkw. i również składają się z dwóch pokoi i łazienki. Można tu ulokować gości specjalnych eventu i gwiazdy lub skorzystać z garderoby jako biura podczas przygotowań do wydarzenia. Pokoje niczym nie odbiegają od hotelowych, z małymi wyjątkami odpowiadają standardowi 4 gwiazdek. W każdej garderobie jest stolik do pracy z możliwością podpięcia Internetu.
Kawiarnia
Slow-foodowe bistro (ok. 200 mkw.) czynne w ciągu dnia znajduje się na prawo od wejścia, w końcu korytarza. Lokal robi bardzo przyjemne wrażenie miejsca, w którym można nie tylko dobrze zjeść, ale i zrelaksować się. Stołują się tu pracownicy obiektu, obsługa oraz goście, m.in. artyści, biorący udział w nagraniach. Przy stolikach jest ok. 50 miejsc siedzących. Kawiarnia jest nowocześnie urządzona, nad barem wisi tablica z ręcznie zapisanym menu, na barze doniczki ze świeżymi ziołami. Można tu zjeść pyszne śniadanie albo lunch, wypić kawę czy odświeżającą lemoniadę. Na tyłach bistro jest wyjście do ogródka – nad staw, gdzie w ciepłe dni wystawiane są stoliki i parasole. Podczas wieczornych eventów kawiarnia może zorganizować catering dla uczestników lub VIPów (stanowi wówczas zamknięty lokal, do którego dostęp mają tylko goście). Jednak jest to jedna z opcji, jaką proponuje ATM Studio - organizator może również zapewnić catering we własnym zakresie i również zaserwować go w bistro.
Toalety
Na parterze mieszczą się 3 toalety damskie i męskie, łącznie z 20 punktami sanitarnymi, rozmieszczone w dwóch skrzydłach budynku. Na antresoli jest 7 toalet, a na piętrze – kolejne 10. Ponadto, garderoby wyposażone są w 19 toalet z prysznicem. Warto wspomnieć, że łazienki są czyste, schludne i estetyczne (pomarańczowe elementy są świetne!).
Prąd
Jak się nietrudno domyślić, wszelkie urządzenia niezbędne do funkcjonowania takiego obiektu potrzebują dużej mocy zasilania. Pod tym względem ATM Studio jest doskonale zabezpieczone – korzysta z dwóch energetycznych stacji transformatorowych o gigantycznej mocy 2 MVA każda. Nie trzeba się obawiać, że zasilanie poszczególnych hal nie udźwignie podłączonego w nich sprzętu: hala A umożliwia pobór 2500 amper, hale B i C – po 630 amper, a hale na piętrze - D, E, F - 400 amper. Przyłącze prądowe zapewniono też dla terenu zielonego przed budynkiem.
Klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja
Przy tak dużej powierzchni i wielkich halach, gdzie może przebywać w tym samym czasie kilka tysięcy osób, niezwykle ważna jest odpowiednia wentylacja. Wszystkie pomieszczenia w budynku są klimatyzowane - to klimatyzacja bardzo cicha, przystosowana do nagrań dźwiękowych na żywo.
Dostępność dla niepełnosprawnych
ATM Studio jest w pełni przygotowane dla niepełnosprawnych, dostępne są 4 windy 8-osobowe przy dwóch klatkach schodowych. Barier architektonicznych nie ma też w garderobach.
Nie tak trudny dojazd, jakby wskazywała mapa
Patrząc na mapę, można pomyśleć „kawał drugi, koniec świata!”, ale to przecież Wawer, południowa dzielnica Warszawy, dobrze skomunikowana z centrum. Do ATM Studio dojeżdża się Wałem Miedzeszyńskim – szybko w ciągu dnia – 15-20 minut, w godzinach popołudniowego szczytu nieco dłużej, ale ze Śródmieścia dojedziecie tu w maksymalnie pół godziny. W tej okolicy w godzinach porannych jest praktycznie pusto, a ruch zagęszcza się w popołudniowym szczycie w kierunku Wawra.
Tuż przy wejściu na teren obiektu jest przystanek autobusowy linii 146, która kursuje tu (2 lub 3 razy na godzinę) z Ronda Waszyngtona. Dojazd z Dworca Centralnego komunikacją miejską zajmuje 35-40 minut. Zarówno taksówka jak i Uber będą kosztowały od 23 do 37 zł (30 do 50 zł w nocy), w zależności od natężenia ruchu.
Parkingi – 250 albo 400 miejsc
Wokół budynku można zaparkować 200 aut, dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z dwóch parkingów – utwardzonego za budynkiem i jeziorkiem na 50 miejsc oraz nowo zagospodarowanego terenu zielonego przed frontowym wejściem – 150 miejsc.
Udogodnienia/usługi/atrakcje
ATM Studio w kwestii światła i dźwięku posiłkuje się współpracą z firmami partnerskimi, przy czym jeśli chodzi o światło, to obsługę zapewnić może siostrzana firma ATM System. Wynajęcie oświetlenia i udźwiękowienia obejmuje zwykle sprzęt i obsługę. Obsługa oferuje też możliwość skontaktowania z zaprzyjaźnionymi, sprawdzonymi firmami oferującymi usługi dodatkowe.
Nie będzie też problemu z Internetem, jeśli podczas eventu wymagane jest łączenie się z siecią – obiekt ma własne światłowodowe łącze teleinformatyczne 500 mb/s. Przepustowość wi-fi dla uczestników jest ustawiana tak, żeby wszyscy mogli korzystać swobodnie z Internetu. Bezpłatne wi-fi o prędkości 5 mb/s dostępne jest na każdej hali. Dodatkowa przepustowość jest możliwa na zamówienie (za dopłatą). Obiekt dysponuje ochroną, która pracuje również podczas wydarzeń. Parkingi wokół obiektu są niestrzeżone, natomiast parking przy obiekcie i przy jeziorku ma dozór kamer.
Teren zielony przed obiektem wraz z jeziorkiem może być wykorzystywany na pikniki albo inne imprezy w plenerze, a podczas bankietów czy innych tego typu imprez – służyć za dodatkowy parking. Dobrą atmosferę miejsca wyczuwają kaczki, zamieszkujące jeziorko za budynkiem i zaprzyjaźniony z obsługą obiektu piesek.
Baza noclegowa
Do najbliższego i jedynego w okolicy hotelu – Doubletree by Hilton Warsaw and Convention Centre można dojść spacerem w 20 minut lub dojechać w 3 minuty. Kolejny, najbliższy hotel to ibis Ostrobramska na Pradze Południe (ok. 10 km od obiektu).
Podsumowując:
ATM Studio znajduje się wprawdzie w Wawrze, co wydaje się odległą lokalizacją, ale dojazd tu jest szybki i wygodny, nawet komunikacją miejską. Obiekt prezentuje się imponująco i dysponuje olbrzymimi, dobrze rozlokowanymi powierzchniami eventowymi. W studiu nagrywane są przede wszystkim programy telewizyjne i reklamy, ale spora liczba hal – aż 6 i bardzo obszerne zaplecze techniczne sprawia, że w tym samym czasie w budynku może odbywać się również konferencja albo spotkanie firmowe. Kalendarz imprez jest sprawnie i elastycznie prowadzony przez doświadczony Dział Produkcji i Marketingu, tak więc eventy można organizować praktycznie non stop. Hala A ma zapewnione całkowite wyciszenie i wygłuszenie, a pomiędzy pozostałymi halami nie ma przegłosów – to mocna strona tego obiektu. W ramach modernizacji na potrzeby plenerowych wydarzeń przystosowany został teren zielony, który może zarówno być przeznaczony pod piknik, jak i stanowić dodatkową powierzchnię parkingową. Tak jak w przypadku większości obiektów tego rodzaju należy pamiętać, że wyposażenie, scenografię i elementy wystroju trzeba zapewnić samodzielnie. Niewątpliwym atutem ATM Studio jest profesjonalizm obsługi, doświadczenie w organizacji wydarzeń i przestrzenie, które można aranżować tak, jak tylko podpowie fantazja.
Opinie organizatorów eventów o ATM Studio:
Katarzyna Ryll Endorfina Events
Nasza agencja organizowała w ATM Studio premierę nowego modelu auta. Była to impreza dla 300 osób. Potencjał eventowy obiektu jest według mnie olbrzymi. Przede wszystkim wyróżnia go bardzo duża, świetnie rozlokowana przestrzeń – obszerne, dobrze wyciszone hale oraz cicha, sprawna klimatyzacja. Docenić też trzeba doskonałe zaplecze techniczne i profesjonalne pomieszczenia produkcyjne z garderobami i charakteryzatorniami. ATM Studio z pewnością wyróżnia się bardzo dobrym przystosowaniem zaplecza pod duże realizacje i, co ważne, pokaźnym zabezpieczeniem energetycznym. Można też pogratulować obiektowi kompetentnej, elastycznej i komunikatywnej obsługi – współpraca z pracownikami na każdym etapie przebiegała znakomicie. Pomimo sporej odległości od centrum Warszawy, dojazd tu jest bardzo szybki. Jedyną kwestią problematyczną przy dużych eventach są parkingi – wydaje mi się, że liczba miejsc jest nieco za mała. Myślę, że ATM Studio daje eventowcom szeroki wachlarz możliwości - sprawdzi się podczas organizacji różnorodnych eventów, premier, gali i konferencji, ale z zastrzeżeniem, że goście nie przyjadą własnymi autami. Czy poleciłabym ATM Studio na organizację eventów? Z pewnością tak. Ustawne, duże hale, dobre zaplecze produkcyjne i profesjonalna obsługa, z którą przyjemnie się współpracuje – takie atuty doceni każdy event manager.
Michał Pieprzowski Anix Production House
Organizowaliśmy w ATM Studio prywatną imprezę na 200 osób – urodziny dyrektora firmy. Obiekt sprawdził się idealnie. W Hali B, z której korzystaliśmy, można było rozstawić dużą scenografię – pomieszczenia stwarzają bardzo dobre warunku do aranżacji, są przestronne i wysokie. Możliwości udźwigu stropu i liczne punkty podwieszeń to też mocna strona obiektu. Duże drzwi umożliwiają bezproblemowe wnoszenie większych elementów. Hale są znakomicie wyciszone, na miarę profesjonalnego studia telewizyjnego. Podczas naszego eventu korzystaliśmy z ogrzewania i wyciągu – działały bez zarzutu. Jedynym minusem, jaki dostrzegam, jest ilość miejsca do parkowania. Wprawdzie można auta stawiać na terenie zielonym przed budynkiem, ale sprawdza się to tylko, jeśli nie pada deszcz. Utwardzone parkingi (wokół budynku i za jeziorkiem) podczas większych eventów są niestety niewystarczające. Nieco problematyczna była też boczna brama wjazdowa od zaplecza, jest za wąska dla bardzo długich pojazdów – mieliśmy problem, żeby się „złamać” przy wjeździe. ATM Studio to jedno z niewielu miejsc o tak przemyślanym rozkładzie, zapleczu i reprezentujące tak profesjonalny poziom. Wysoko cenię współpracę z Beatą Dziwirek, Manager ds Kluczowych Klientów – rzadko zdarza się tak kompetentna i elastyczna osoba po stronie obiektu, jak Beata. To ktoś, kto dobrze rozumie naszą pracę i wymagania, działa szybko, intuicyjnie i błyskawicznie briefuje oferty. Poza tym, podczas eventu byliśmy pod opieką aż dwóch dedykowanych pracowników, którzy byli pomocni w najbardziej nawet nietypowych problemach, rozwiązując je w mgnieniu oka. Polecam zdecydowanie organizowanie eventów w ATM Studio. Sprawdzi się podczas gali, launchu produktu, firmowych imprez okolicznościowych i na wydarzenia, które wymagają spektakularnej oprawy i dużej scenografii. Niekiedy fantastyczny obiekt traci z powodu zespołu i osób zarządzających – tutaj ludzie sprawiają, że naprawdę chce się wracać na kolejne realizacje!
Do pobrania:
Plan powierzchni ATM Studio - parter, antresola, piętro